sadeghian
16 بهمن 1401 - 12:46

میزان مصرف کودهای شیمیایی در ایران پایین تر از میانگین جهانی

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان شرقی میزان مصرف کود شیمیایی در ایران را پایین‌تر از میانگین جهانی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، جمشید باقریان صبح امروز در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه در حالی به استقبال کشت‌های بهاره می رویم که کشاورزان از نظر تامین کود مورد نیاز  هیچ گونه مشکلی ندارند، اظهار کرد: با وجود  برخی چالش‌های موجود در جامعه از جمله محدودیت‌های ارزی و تحریم‌ها، برنامه‌های ابلاغی به شرکت خدمات حمایتی استان به مقدرار ۱۳۱ هزار تن انواع کودهای مورد نیاز کشاورزان از اول سال تا امروز بیش از ۷۵ درصد کود مورد نیاز کشاورزان و بهره برداران در حمایت از تولید محصولات کشاورزی به ویژه طرح جهش تولید، کشاورزی قراردادی و الگوی کشت تامین و تدارک شده است.

وی از ذخیره انواع کودهای شیمیایی برای استفاده کشاورزان در زمان کشت بهاره خبر داد و گفت: تاکنون ۱۷ هزار و ۶۰۰ تن انواع کود شیمیایی در استان ذخیره شده که نسبت به سال گذشته ۳۷ درصد رشد داشته است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان اضافه کرد: توزیع کودهای کشاورزی در سطح استان توسط کارگزاران رسمی این شرکت که بیش از ۱۵۰ کارگزار می باشد انجام می گیرد و گروه نظارتی کمیته توزیع کود استان و مدیریت های جهادکشاورزی شهرستان ها و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان بر نحوه عملکرد و فعالیت این کارگزاری ها نظارت دارند و همچنین اکیپ نظارتی کمیته توزیع کود علاوه بر رصد و پایش توزیع کود نسبت به کنترل کیفیت مواد کودی نیز نظارت دارند.

وی افزود: به منظور توزیع هدفمند کودهای یارانه ای و جلوگیری از قاچاق کالا و خدمات، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با همکاری و هماهنگی وزارت متبوعه از اول مهرماه سال گذشته پروژه بزرگ صدور حواله الکترونیکی را در  سطح کشور و استان از طریق سامانه حمل و نقل توزیع نهاده های کشاورزی و سامانه رصد و پایش مواد کودی را با موفقیت عملیاتی نموده است.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان شرقی در خصوص وضعیت مصرف کود در کشور، گفت: طبق آمار و اطلاعات دقیق منتشر شده، مصرف کود در ایران نسبت به میانگین جهانی بسیار پایین است و برخی از کشورهایی چون چین و اروپا مصرف بسیار بیشتری نسبت به ایران دارند. در بحث مصرف کود شیمیایی، مصرف بهینه و به موقع بر اساس توصیه‌های کشاورزان بسیار مهم است.

جمشیدیان در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس در خصوص کودهای تقلبی در بازار نیز اظهار کرد: اکیپ‌های نظارتی برای شناسایی کودهای تقلبی فعال بوده و به صورت دقیق از کودهای توزیعی نمونه برداری می‌کنند و در صورت تقلبی بودن محصول، تولیدکنندگان را به مراجع ذی صلاح معرفی می‌کنند. تاکنون اخطارهای متعددی در این خصوص صادر شده و حتی با جریمه‌های سنگین برخورد شده است اما با توجه به تشدید کنترل، میزان کودهای تقلبی در بازار نیز کاهش یافته است.

منبع: فارس
شناسه خبر: 1019860